Контакти
Пн - Пт - 10:00 - 19:00
Сб - Нд - 11:00 - 19:00
Традиційні орнаменти
Вишиті малюнки розрізняють між собою за типом. Перші візерунки можна розділити на 4 групи:
Останні 2 варіанти створювалися переважно майстринями Північної частини Буковини.
Серед геометричних орнаментів були популярні такі зображення: ромби, ялинки, зиґзаґи, круги. Поширені також меандри, хвилі, хрести, горизонтальні знаки, що символізують землю. Декор з рослинним мотивом являв собою орнамент з листя, дерев (дуба, верби), плодів (яблук) і квітів (троянди, лілії, «барвінку»).
Зооморфні вишивки містили символи тварин, птахів (голубів, качок, зозуль, журавлів і півнів), змій і комах (павуків і бджіл). Перші майстрині прикрашали одяг і скатертини також антропоморфними орнаментами, які містили цілі сюжети з людьми. При цьому людська фігура була дуже своєрідною - голова зображувалась у вигляді хреста, а тулуб - у вигляді ромба.
Відомо більше сотні видів різноманітних орнаментів і технік вишивання (хрестиком, гладдю, проколюванням, плетінням, нізью, повзунком). Серед композицій переважали букетні стрічкові і вазонні. Всі вони відрізнялися колоритом і дивовижною фантазією.
Основні відмінності ранніх орнаментів від сучасних
Перші вишиті предмети побуту та одягу відрізняються від сучасних інтерпретацій не тільки способом створення декору. Відмінності помітні також в орнаментальній складовій. Стародавні мотиви подарувала народу в першу чергу сама природа. Але серед них переважали геометричні візерунки. Сучасні ж орнаменти більш багатогранні.
З кінця 19 століття відбувається активне перетворення ранніх мотивів. З налагодженням комунікації між різними регіонами України стали з'являтися комбіновані орнаменти, які об'єднують в собі різні види вишивки.
Рослинні орнаменти тісно переплітаються з традиційними геометричними. Саме такий декор поширений сьогодні. Композиції стають більш складними і мальовничими.
У структурі візерунків помічені й інші зміни:
Переважає тенденція поліхромності.
Геометричні орнаменти стають точнішими, а їх виконання - більш чистим.
Для квітів характерна акцентована «співзвучність» один з одним.
Набувають популярності нові поєднання стилів вишивки - хрестики і гладь гармонійно поєднуються із стебнівкою.
Візуальна універсальність і легкість виконання вишивки хрестиком практично витіснила близько 200 стародавніх технік національного вишивання.
На основі ранніх геометричних візерунків майстрині сьогодні створюють нові мотиви: «кучері», «баранячі роги», «гребінці» та інші. Серед сучасних рослинних орнаментів поширені «дубове листя», «виноград», «барвінок», «хміль» та інші.
Властивість моди повертати популярність раннім трендам і знакові події в історії України знову зробили вишивку стильним і бажаним декором. Красиві орнаменти, різноманітні мотиви і стародавні техніки надають колорит сучасним речам, зберігаючи культурну спадщину країни.